Черният ориз е най-полезният сред всички видове, но въпреки това все още не е добил популярност у нас. Преди стотици години са го наричали „забранен ориз“, защото само китайските богаташи и царските особи са имали право да го консумират.
След редица проучвания учените установиха, че в супена лъжица черен ориз има повече антиоксиданти, влакна, витамин Е и антоциани, отколкото в черната боровинка, която се смяташе за един от най-мощните природни антиоксиданти. Също така черният ориз има един голям плюс пред боровинките – той почти не съдържа захар.
Според специалистите трябва да се добавя булгур от черен ориз в сухите закуски, в някои напитки, тестените изделия и дори в различни сладкиши.
Учените направили проучване с участието на над 190 000 мъже и жени. Те установили, че ако ежедневно заменят белия орис кафяв, те ще понижат с 16% риска от захарен диабет II тип. Нешлифованият кафяв ориз повишава нивото на захар в кръвта много по-слабо, отколкото белият. Употребата на бял ориз 5 пъти седмично увеличава риска от диабет с цели 17%.
Черният ориз подлежи на много по-продължителна кулинарна обработка от белия. За сваряването му е нужно тройно повече врече в сравнение с другите сортове. Също така той не е така мек като белия и се дъвче малко по-трудно.
На вкус черният ориз не се различава кой знае колко от останалите – има привкус на орех и става тъмно лилав на цвят. Доста хора комбинират черен с бял ориз в съотношение 1:3.
Черният ориз се консумира редовно от хора, които водят здравословен начин на живот. Той има успокояващ ефект и е добра диетична храна. Стимулира стомашните функции и възстановява баланса на микроелементите в кръвта. Също така е полезен за пикочо-половата система. Черният ориз е богат на желязо и цинк, което го прави подходящ за вегетарианци.
Автор: Ралица Солакова